Aktualitātes

Pieaug viltoti augu aizsardzības līdzekļi, kas ražoti Eiropas Savienībā 
 
Eiropols koordinētā ikgadējā operācija Silver Axe VII ir vērsta pret nelegālajiem un viltotajiem augu aizsardzības līdzekļiem (AAL).  Tā norisinājās laikā no 2022. gada 25. janvāra līdz 25. aprīlim, un tajā piedalījās tiesībaizsardzības iestādes no 31 valsts (25 ES dalībvalstīm un 6 trešajām valstīm). Operāciju atbalstīja Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO), Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF), Eiropas Komisijas DG SANTE, CropLife Europe un CropLife International.
 
Silver Axe VII operācijas laikā tika apzinātas jaunas tendences, kas parādās ES augu aizsardzības līdzekļu melnajā tirgū. Operācijas operatīvās darbības bija vērstas uz ostām, lidostām un citiem ienākšanas punktiem, kur varēja konstatēt nelegālu un viltotu AAL importu un eksportu. 
 
Operācijas Silver Axe VII rezultāti: 
        • 10 aresti; 
        • konfiscētas 1150 tonnas nelegālu un viltotu AAL.
 
Tendences: 
        • pieaug nelegālo AAL kontrabandu skaits Eiropas dienvidos un Melnās jūras reģionā;
        • pieaug nelegālo AAL gadījumu skaits Turcijā;
        • TOP 1 nelegālo AAL izcelsmes valsts joprojām ir Ķīna;
        • pieaug mazāku sūtījumu ( līdz 10 l/ kg) konfiskāciju skaits; 
        • pieaug plaši izmantoto zīmolu viltošana.
 
PIEAUG: Viltoti izstrādājumi, kas ražoti ES teritorijā.  Ir vērojami vairāki darbības veidi: 
        • Jau gandrīz gatavus produktus importē konteineros, kas atgādina plaši zināmus zīmolus. Tos marķē, pirms to nonākšanas melnajā tirgū.
        • Importē nelegālas sastāvdaļas, kas paredzētas AAL ražošanai. Lai samazinātu atklāšanas iespējas, ķīmiskās vielas izmanto tikai ražošanas pēdējā posmā un  vietās, kur arī vilto iepakojumus.
        • Paralēlās tirdzniecības atļaujas sistēmas ļaunprātīga izmantošana, kas atvieglo ES pārdoto AAL apstiprināšanas procedūras. Šīs sistēmas ietvaros AAL, kas ir atļauts vienā dalībvalstī (izcelsmes dalībvalstī), var ieviest, laist tirgū vai lietot citā dalībvalstī, ja ir piešķirta paralēlās tirdzniecības atļauja. Daži noziedznieki ļaunprātīgi izmanto šo sistēmu, ievedot nelegāli ražotus AAL kādā dalībvalstī, krāpnieciski apgalvojot, ka tie jau ir apstiprināti citā dalībvalstī, tādējādi novēršot nepieciešamību pēc turpmākiem apstiprinājumiem.
 
Olivier de Matos, CropLife Europe ģenerāldirektors: “Viltotu un nelegālu pesticīdu klātbūtne kaitē Eiropas spējai sasniegt ilgtspējīgas lauksaimniecības mērķus, tādējādi apdraudot “No lauka līdz galdam” izvirzītos mērķus. Silver Axe ir nozīmīga iniciatīva, kuru mēs ar lepnumu atbalstām. Mums jāturpina ziņot par šiem produktiem, lai lauksaimnieki, likumīgie uzņēmumi atpazītu un noraidītu noziedzīgus piedāvājumus, kas apdraud ilgtspējīgu pārtikas ražošanu.”
 
Operācijas Silver Axe kopējais konfiskāciju daudzums sasniedz 4 921 t nelegālu augu aizsardzības līdzekļu. 
 
Iesaistītās valstis
ES dalībvalstis: Austrija, Beļģija, Bulgārija, Horvātija, Čehija, Dānija, Igaunija, Francija, Somija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Īrija, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija Republika, Slovēnija, Spānija.
Trešās puses valstis: Brazīlija, Kolumbija, Ukraina, Apvienotā Karaliste, Norvēģija un Amerikas Savienotās Valstis.
 

« Atpakaļ